• خبر پیشوا مطالب داغ نتایج آزمون حوادث کاریابی

 • یادداشت/ چند پیشنهاد عاجل و ضروری به شهرداری پیشوا

  یادداشت/ چند پیشنهاد عاجل و ضروری به شهرداری پیشوا

  یادداشت/ چند پیشنهاد عاجل و ضروری به شهرداری پیشوا

  شهردار پیشوا در اولین سخنان خود در سال جدید که بر روی پایگاه خبری پیشوا نیز قرار گرفت، سال ۹۴ را سال بسیج امکانات شهرداری برای عمران و آبادانی دانست و با اعلام اینکه توسعه زیربنایی پیشوا، اولویت اصلی شهرداری به شمار می رود، گفت: شهرداری پیشوا در سال جاری با برنامه ریزی های کلان عمرانی و نیز اجرای طرح های بزرگ، عمران شهری را در دستور کار داشته و با جدیت هر چه تمامتر به دنبال تحقق آن خواهد بود.

  به گزارش پایگاه خبری پیشوا؛ علی جعفری در یادداشت خود نوشت: سخنان ابتدای سال جناب آقای یعقوبی، امیدوار کننده تر از سال های گذشته بود. ضمن اینکه بودجه شهرداری در سال جدید، رشد قابل توجهی داشته و امید است با جلب مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی، این وعده ها هر چه بیشتر جامه عمل بپوشد.

  اگرچه توجه به زیرساخت ها و طرح های بزرگ عمران شهری که در سخنان شهردار تبلور داشت، بسیار حائز اهمیت است، اما از طرح های کوچک و اصلاحی کم هزینه، به منظور زیباسازی شهر و تسهیل در زندگی روزمره شهروندان نیز نباید غافل شد.

  اینجانب بخشی از تعطیلات نوروز را در استان های تاریخی و جذاب اصفهان و یزد گذراندم و با گذر از شهرهای فراوان، علاوه بر تأمل بر عظمت و زیبایی تاریخ، فرهنگ و هنر این مرز و بوم، چند نکته اساسی به ذهنم رسید که مناسب دیدم بعنوان اقدامات پیشنهادی، در این مجال با شهردار محترم و مسئولین شهری، در میان گذارم:

  اول؛ در مناطقی با قدمت کمتر از پیشوا، تمام آثار تاریخی، تعمیر، مرمت و بازسازی شده اند و بصورت شاخص، در تابلوهای راهنمای شهری، معلوم و مشخص هستند. حتی برای اماکنی که یادآور حادثه و واقعه ای تاریخی هستند، نماد و تابلو قرار داده اند. در شهر پیشوا از این نوع اماکن، بسیار است. در واقع علاوه بر بقعه جعفریه، بازار قدیمی، حجره ها و منازل قدیمی، یخچال های طبیعی، بقعه امامزادگان، تپه سلام، تپه سفالی، تپه شغالی، قصر بهرام، جاده سنگفرش، آب انبار قدیمی و …. ، شهیدگاه بعنوان مکان شهادت امامزاده جعفر(ع)، ایوان صحن مطهر بعنوان جایگاه آغاز قیام 15خرداد، چهارسوق بعنوان جایگاه تحریک مردم به قیام 15خرداد، پل حاجی بعنوان مکان ویژه تاریخی و چهارراه اصلی عبور و مرور روستاهای اطراف به شهر، تکیه رحیمی ها بعنوان اثر تاریخی و … ارزش معرفی بعنوان جایگاه تاریخی دارند که با توجه به راه اندازی دفتر میراث فرهنگی و گردشگری در پیشوا، همکاری و همراهی شهرداری را با این نهاد، می طلبد.

  دوم؛ زیباسازی شهر، فقط منحصر به جدول گذاری، بلوارکشی، گلکاری، رنگ آمیزی و چراغ و روشنایی نیست، بلکه هارمونی و سادگی، خود نوعی زیبایی است. هم اکنون نمای شهری پیشوا با تابلوهای کوچک و بزرگ و نامنظم مغازه ها، تبلیغات ناموزون و بعضاً آزار دهنده، بنرهای رنگارنگ تسلیت و تبریک، درختان و گیاهان ناهمگون و غیرهمجنس، نماهای مسکونی و تجاری غیرهمشکل و … بسیار بهم ریخته و نامنظم نشان می دهد. این در حالیست که در اکثر شهرهای تاریخی و قدیمی نظیر پیشوا، اجازه اجرای نمای ساختمانی، غیر از آجرنما یا نماهای سنگی یکدست، در معابر اصلی داده نمی شود. سردرب اماکن تجاری و اداری نیز بصورت سنتی است. شکل بلوار و خیابان ها نیز راست و مستقیم، با دورنمای کامل خیابان است. در بلوار اصلی شهر، پیچ و خم و بریدگی کمتر وجود دارد. علامات و نمادهای غیرایرانی کمتر دیده می شود.

  سوم؛ اگر قرار است به اصلاح هندسی و شکل ظاهری شهر دست بزنیم، مناسب است که قانون جامع و مانعی برای این مهم ترسیم و اجرایی شود، به نحوی که؛

  1- برای تابلوهای واحدهای تجاری، مختصات، ابعاد و شکل واحد تعیین و بسته به میزان وسعت و موقعیت مکان، اجازه ساخت تابلو و نصب همتراز آن داده شود.

  2- برای رنگ آمیزی جداول، نماها و مبلمان شهری، از رنگ های شاد و زیبا استفاده شود.

  3- نقوش و طرح های ایرانی و اسلامی مورد استفاده قرار گیرد.

  4- تمثال بزرگان، علما، شهدا و دانشمندان منطقه، بر روی تابلوهای یک اندازه در آغاز بلوارها درج شود.

  5- برای ساختمان های مجاور اماکن تاریخی، محدودیت ارتفاع در نظر گرفته شود.

  6- بافت تاریخی، با ویژه گی ها و شکل قدیمی، ترمیم و حفظ شود.

  7- تقاطع های پرتردد، اصلاح هندسی شود.

  8- تابلوهای راهنمای شهری با رنگ های متفاوت که نشان دهنده نوع بافت شهری و یا اماکن خاص هست، طراحی شود.

  9- پوشش گیاهی و فضای سبز در بلوار، بوستان و پارک، به تدریج اصلاح شود. مثلاً در یک بلوار نوع درختان نباید متفاوت باشد و یا از درختانی که در تمام فصول سبز هستند و برگ ریزان کمتری دارند، بیشتر استفاده شود.

  10- از تابلوها و چراغ های چشمک زن به جای سرعت کاه، و از سرعت کاه بجای سرعت گیر استفاده شود.

  و بسیاری موارد دیگر که نیازمند کار تخصصی است.

  چهارم؛ پل هوایی و چراغ راهنما، نیاز ضروری و اصلی شهر پیشوا است که در برنامه های شهرداری و شورای شهر قرار دارد و مورد تصویب قرار گرفته است. اما مسئله مهم، جانمایی و استفاده درست از چراغ راهنماست که گره ترافیکی شهر را برطرف کند و پل هوایی که در جایی نصب شود که به نمای شهر، آسیب نزند.

  در مجموع؛ اصلاح ظواهر شهری و تسهیل دسترسی و تردد مردم، همیشه نیازمند اعتبارات کلان نیست، بلکه نیازمند فکر، طراحی و برنامه ریزی جدید و نوین است که با مشارکت و نظرخواهی از مردم و کارشناسان، میسر می شود.

  علی جعفری

  مطالب پیشنهادی :

  درباره نویسنده

  4574 مطلب نوشته است .

  ۷ نظر on “یادداشت/ چند پیشنهاد عاجل و ضروری به شهرداری پیشوا”

  • محسن wrote on ۲۶ فروردین, ۱۳۹۴, ۷:۳۹

   جناب جعفری باسلام
   مثل همیشه بجز شما کسی دلسوز این شهر نیست. مگر می شود در این شهرداری با این همه کارمند، یک کارشناس با دید حضرتعالی وجود نداشته باشد؟ چرا هست، اما کو گوش شنوا.
   چندین سال است که خیابان خطرآفرین مقابل پمپ بنزین که محل تردد بسیاری از افراد و ساکنین شهرک اردستانی است، به قتل گاه و یا محلی مناسب جهت تست سرعت خودرو ها شده و بارها و بارها به عزیزان و مسئولان تذکر و نامه داده شده اما متاسفانه این موضوع آنقدر بی اهمیت بوده که سال گذشته در تصادف دختر بچه ای با موتور در خیابان مذکور و از دست دادن زیبایی صورتش، بازهم کسی توجه نکرده و موضوع را با بیان اینکه شورای ترافیک مسئله را رد کرده فیصله دادند.
   مگر چه ایرادی داشت مقابل پمپ بنزین که مناسب ترین محل برای نصب پل هوایی بود، پل هم آماده نصب در شهر وجود دارد اما … حیف که باید پل در شهرک نقش جهان نصب و خاک بخورد. ولی ایرادی ندارد چون می گذرد غمی نیست ….

  • روابط عمومی شهرداری پیشوا wrote on ۲۷ فروردین, ۱۳۹۴, ۱۵:۵۱

   با سلام؛ جناب آقای جعفری نکاتی را که شما به آن در یاداشتتان اشاره کردید، نشان از دلسوزی شما در مورد شهر پیشوا دارد. اما چند نکته را لازم دانستم خدمت شما عرض کنم. در مورد مقایسه کردن شهر اصفهان و یزد با پیشوا اصلاً کار درستی نیست. شهر پیشوا را با شهر های همتراز و اطراف مقایسه کنید خواهید دید با توجه به قدمت 4 ساله شهرستان شدن از شهر های دیگر در مسائل زیباسازی و عمرانی جلوتر هستیم و کارهایی که در مورد زیباسازی و مبلمان شهری صورت گرفته، همه با مشورت و کارشناسی انجام شده و رضایمندی شهروندان مهر تاییدی بر این عملکرد دارد.
   در مورد دوستمون آقا محسن که اشاره به پل هوایی داشتند این توضیح را بدم که شهرداری تمام اقدامات لازم برای نصب پل هوایی در محل مذکور انجام داد، ولی با توجه به مشکلات آن محدوده با مخالفت اداره برق، پلیس راهور و اداره راه و شهر سازی روبرو شد و مطلب شما هدفی جز تشویش اذهان عمومی نیست و این را بدانید در مجموعه شهرداری هر اقدامی صورت می گیرد جز برای رضای خدا و همشهریان عزیز انجام نمی گیرد ….. با تشکر

  • پاسخ مدیر سایت wrote on ۲۸ فروردین, ۱۳۹۴, ۱۲:۳۱

   جناب آقای حلیمی؛ با سلام و تشکر از لطف جنابعالی؛
   1- همانطور که جنابعالی اشاره کرده اید، هدف ما، بیان مسائل و مشکلات شهر پیشوا و تلاش برای بهبود و ارتقاء هر چه بیشتر شهر است. در غیر اینصورت، سیاسی کاری و تخریب، کار آسانی است که نتایج مطلوب، اما زودگذری خواهد داشت.
   2- بنده در هر یادداشت، سعی کرده ام، ابتدا مسئله را توضیح داده و در پایان نیز پیشنهاد بدهم. بدین معنا که در کنار انتقاد (که این یادداشت از این نوع نیست)، نکاتی را هم برای کمک به تصمیم گیری بهتر، پیشنهاد می دهم.
   3- اگر قصد ما مقایسه پیشوا با اصفهان و یزد بود، مطالبی را می شد بیان کرد که تحمل شنیدن آن برای بسیاری از مسئولین شهرستان پیشوا امکان پذیر نبود. اشاره ما به مناطق کوچک اطراف اصفهان و یزد بود که در چند سال اخیر، از روستا به شهر تبدیل شده و پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته اند.
   4- نظرات دوستمان آقامحسن، محترم و بیان خواسته ایشان و جمعی از شهروندان است و اساساً وظیفه اصلی روابط عمومی، علاوه بر تبلیغات و تقدیر و تجلیل از مدیران، اطلاع رسانی عمومی و پاسخ به نظرات مردم است.
   5- بنده در پایان یادداشت، صراحتاً اعلام کرده ام که بهبود شهر علاوه بر استفاده از نظر کارشناسان، به نظرسنجی از مردم احتیاج داد. لذا مناسب است که مواردی مثل پل هوایی، چراغ راهنما و در مجموع مدیریت شهری را در معرض قضاوت مردم قرار داده و نظرسنجی بی طرفانه ای انجام داده و نتیجه آن را اعلام عمومی بفرمایید.
   با تشکر از همراهی همیشگی شما

  • پیشوایی wrote on ۲۹ فروردین, ۱۳۹۴, ۷:۲۴

   چرا دوستان ناراحتن سوال شده مگه پیشنهاد شده دیگه ناراحتی نداره از این فکر ها استفاده کنید دعوتشون کنید دور هم نذارید جای دیگه مطرح کنن زشته ها از ما گفتن بود. این لحن روابط عمومی ها در ادارات خیلی معضل بزرگی شده بجای دلداری دادن به افراد معترض و دلجویی کردن و مطرح کردن مشکلاتشان در جاهایی که صدایشان به کسی نمی رسد متاسفانه………. البته شاید به گفته اون آقا یا خانم که اسمش محسن بود باید بگم اگر مدارکی دال بر اینکه تقاضا و اطلاع داده بودید به مسئولان به مدیر سایت ارائه دهید در غیر اینصورت برای همکاری و پیشرفت در شهرمون با روابط عمومی شهرداری هماهنگ شوید. یاعلی مدد

  • شهروند wrote on ۳۱ اردیبهشت, ۱۳۹۴, ۱۴:۴۵

   ضمن سلام و تشکر از شهردار؛ از ایشان درخواست داریم به مسائل فرهنگی شهر هم توجه شود چرا در شهر فرهنگسرا نداریم؟ چرا موزه با وجود تمدن قدیمی شهرستان و داشتن آثار قدیمی وجود ندارد؟ چرا برای حفظ خانه های قدیمی که تمدن و فرهنگ شهر می باشد توجهی نمی شود؟ اینها فقط بودجه نمی خواهد یک نگاه فرهنگی می خواهد. چرا پارک های شهر مکانی برای ترویج قلیان کشیدن شده؟ و چرای جلوی این کار در شهرستان مذهبی گرفته نمی شود؟

  • محمدرضا شیخ میر wrote on ۱۶ تیر, ۱۳۹۵, ۰:۰۸

   سلام آقای شهردار؛ یک فکری به حال بلوار شهید قمی حد فاصل مجتمع خورشید هشتم و شهرک پانزده خرداد کنید
   ۱- نداشتن آسفالت
   ۲- نداشتن سطل زباله
   ۳- نداشتن جدول مناسب

  • محمدرضا شیخ میر wrote on ۵ مهر, ۱۳۹۵, ۲۲:۵۷

   سلام آقای شهردار؛ یک فکری به حال بلوار شهید قمی (عرب سلمانی) حدفاصل مجتمع خورشید هشتم و شهرک پانزده خرداد نمائید. این دومین بار است که درخواست را از شما دارم، چند وقت دیگر بارندگی که شروع شود، تردد دانش آموزان با مشکلاتی همراه است.
   ۱- نداشتن آسفالت
   ۲- نداشتن سطل زباله
   ۳- نداشتن جدول مناسب

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  تمام حقوق این سایت برای © 2018 pishva |خبر پیشوا. محفوظ است.