• خبر پیشوا مطالب داغ نتایج آزمون حوادث کاریابی

 • یادداشت/ سنجش عیار وعده های اقتصادی نامزدها با شعار سال

  یادداشت/ سنجش عیار وعده های اقتصادی نامزدها با شعار سال

  یادداشت/ سنجش عیار وعده های اقتصادی نامزدها با شعار سال

  رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی، سال ۹۶ را سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» نامگذاری کردند. با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری نیز کانال تلگرامی منتسب به ایشان با درج نظرسنجی انتخاباتی- اقتصادی؛ پرسشی را پیرامون مهمترین مشکل امروز کشور در اقتصاد، به اشتراک گذاشت.

  در این نظرسنجی از مردم خواسته شده که از سه مشکل «بیکاری»، «گرانی» و «رکود و مشکل تولید»، یکی را بعنوان مهمترین مشکل امروز کشور در عرصه اقتصاد، اولویت گذاری کنند. بر اساس نتایج این نظرسنجی، از نگاه مردم؛ «بیکاری» مهمترین مشکل، تعیین شده است.

  به گزارش پایگاه خبری پیشوا؛ علی جعفری نوشت: تبلیغات انتخاباتی که به اوج خود می رسد، شعارهای نامزدها و طرفداران نیز تنوع و ابعاد وسیعتری بخود می گیرد و انتخاب کنندگان را دچار سردرگمی و بی اعتمادی به تبلیغات و دلزده از شعارها می کند.

  در این میانه؛ عده قلیلی از مردم با نگاه برنامه‌محور به آنچه از نامزدها صادر می شود، رنگ و لعاب شعارها و عوام‌گرایی احساسی، آنها را سرگرم نمی کند. اما از آنجا که معمولاً عرصه انتخاب کننده‌گی و انتخاب شونده‌گی در کشور ما همواره با جوزده گی و احساسات، غبارآلوده است و کاندیداها از برنامه اعلام شده و مدون برخوردار نیستند، این قاعده کلی که در کشورهای پیشرفته ملاک تعیین اصلح است، در میان ما چندان خریدار ندارد.

  به نظر می رسد؛ اگر نخواهیم خیلی سخت‌گیر باشیم، قواعد و ضوابطی وجود دارد که بر اساس آنها می توان وعده های واقعی را از وعده های سرخرمن تمییز داد.

  یکی از میثاق ها و چارچوب هایی که می توان بر اساس آن به ارزیابی بهتر و انتخاب مناسب‌تر از میان انبوه برنامه ها دست یازید، شعار سال و توقعات رهبری در تبیین آن است.

  قطعاً معیارها و دغدغه هایی که بر اساس آن، شعار هر سال از سوی رهبر انقلاب تعیین می شود، خط مشی کلی کشور را در یک سال و برآیند آن را در طول چند سال، شکل می دهد و بمثابه نقشه راه، کلید حل مشکلات کشور خواهد بود.

  امروز مشکلات اقتصادی ناشی از رکود و بیکاری، کمر قشر ضعیف و متوسط جامعه را خم کرده و چنانکه جلوی شیب تند معضل بیکاری و اشتغال گرفته نشود، به سایر سطوح جامعه تسری یافته و ابعاد پیچیده تری پیدا می کند.

  وضع موجود، معلول علل مختلفی است، اما در این بین، فقدان «مدیریت کارآمد، جهادی، درون‌زا و برون نگر»، از تأثیر و اهمیت بیشتری برخوردار است. وگرنه ایران سرشار از منابع و نیروی انسانی پرتوان، نخبه و تحصیل کرده است و نباید در این رکود گرفتار شود.

  بر اساس ملاحظات یاد شده؛ در ایام باقی مانده تا برگزاری انتخابات، لازم است مردم آگاه و بصیر، اصل برنامه ها و اهداف اقتصادی مطرح شده از سوی کاندیداها را مورد بررسی قرار داده و اسیر حاشیه ها و پوشش های سیاسی و جناحی بر بی‌برنامه‌گی اقتصادی نشوند.

  اگر اینگونه عمل نکردیم، چهار سال آینده نباید کسی را جز خویش سرزنش کنیم که خودکرده را تدبیر نیست.

  دوره دوازدهم نیز به سرعت سپری می شود و ما نباید اندر خم همین کوچه بمانیم.

  علی جعفری

  مطالب پیشنهادی :

  درباره نویسنده

  4566 مطلب نوشته است .

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  تمام حقوق این سایت برای © 2018 pishva |خبر پیشوا. محفوظ است.