• خبر پیشوا مطالب داغ نتایج آزمون حوادث کاریابی

 • یادداشت/ از پس واقعه فردایی هست!

  یادداشت/ از پس واقعه فردایی هست!

  یادداشت/ از پس واقعه فردایی هست!

  آدمی موجود عجیبی است. حُبّ ذات، خودخواهی و خودشیفتگی از ویژگی های ذاتی اوست و این خصایص او را به سوی جلب منفعت شخصی و نیز دفع ضرر، ترغیب کرده و شاید بتوان گفت که منفعت طلبی، یکی از قوی ترین عناصری است که انسان ها را به سوی تلاش و کار و تحمل سختی ها رهنمون می کند.

  به گزارش پایگاه خبری پیشوا؛ علی جعفری در یادداشتی آورده است: صحنه های خلق شده از سوی برخی نامزدها در ایام تبلیغات انتخابات، بیش از هر زمان دیگر، انسان را به درک سیّالیّت شخصت عده ای و فراز و فرود منش و مشی آنان، وا می دارد. مسئله ای که کمتر در مواقع عادی می توان مشاهده کرد، بلکه بزنگاه‌هایی نیاز است تا مجال بروز و ظهور یابد.

  عرصه سیاست و انتخابات، در نقطه کانونی اش، تضارب، جدل، مباحثه، نفی و اثبات و … است و اساساً در پرتو همین هاست که سره از ناسره تشخیص داده می شود و ویژه گی های بارز و توانمندی های فردی و اجتماعی، شناسایی شده و مورد قبول یا رد انتخاب کنندگان قرار می گیرد. از همین رو انتخابات را به «آزمون سلایق و اراده ها» تشبیه کرده اند.

  اما از زاویه دیگر؛ همین ویژه گی هایی که درباره مختصات دوران انتخابات ذکر شد، می تواند بر پیچیده شدن شناخت و ایجاد مانع بر سر راه انتخاب درست نیز موثر باشد. به عبارت دیگر؛ آنقدر فضا پرالتهاب و پرابهام می شود که قدرت تشخیص را از افراد سلب کرده و هیاهوی تبلیغات ناصحیح و تخریب گرایانه، بر رای و نظر آنها چیره می گردد.

  این وضعیت متأسفانه در سایه فقدان رویه های ضابطه مند و قاعده محور، بر تبلیغات انتخابات در کشور ما حاکم است و با توسعه فضای مجازی و دچار شدن عموم مردم به آن، ابعاد گسترده تری به خود گرفته است. ماحصل این کارزار سخت و نفس گیر؛ ذبح اخلاق و منش اسلامی و انسانی خواهد بود.

  در این زمانه؛ برای سخن درست و بجا از طریق معمول، گوش شنوایی وجود ندارد اما تهمت و افترا و شبه افکنی با ابزار مدرن و فراگیر، بازارش داغ است. اگرچه مومنان ثابت قدم، اسیر ناگزیر زمانه خویش نبوده و آنانند که زمانه را در قدرت و اراده خویش احاطه می کنند. در واقع انسان درست کردار، اقتضاء زمان را به نفع مقاصد صحیح بکار می گیرد و سنت ها و رویه های نامطلوب، او را هضم نخواهد کرد.

  اما غرض از این نوشتار؛ بیان کاربرد این نکته معروف، در رقابت های انتخاباتی است که؛ آیا هدف، وسیله را توجیه می کند؟ آیا می شود برای نیل به مقصود، هرچند صواب، به هر شیوه ای متوسل شد؟ بسیاری برای پاسخ به این پرسش، دست به قیاس و توجیه زده اند، اما با در نظر گرفتن تمامی اصول و قواعد دینی، عقلی و قانونی، پاسخ به این پرسش، منفی است.

  با مشاهده رفتار برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراها، این موضوع تداعی می شود که؛ قطعاً جلب نظر و رای مردم با هر شیوه ای، مطلوب دین اسلام نیست. از طرفی یقیناً اقبال عمومی به یک جناح یا کاندیدا، موید برتری همه جانبه او نخواهد بود. استدلال قوی برای تأیید این مدعا؛ منش امیرالمومنین، حضرت علی(ع) در ۲۵ سال خانه نشینی با تحمل استخوان در گلو و خار در چشم است. یعنی وقتی آن عدالت مجسم، با عدم اقبال جامعه روبرو شد (که آنهم با تبلیغات دشمن و فریب مردم صورت گرفت)، سکوت کرد و به هر ترفندی برای کسب خلافت، روی نیاورد.

  امروز اگر ما مدعی پیروی از آن مکتب و مرام هستیم، باید مقیاس و معیارمان را بر آن اساس تنظیم کنیم. اینکه در اظهارات یک نامزد ریاست جمهوری، آرمان ها، عملکردها و راه پیموده شده در ۳۸ سال پس از انقلاب، به منظور جلب آرای قشر خاکستری(!!) خدشه دار شود، جای شگفتی و حیرت است یا اینکه داوطلبین شورای شهر، ایام تبلیغات انتخاباتی را با نمایشگاه مدلباس و آرایش و بنگاه معاملاتی اشتباه بگیرند، به هیچ وجه زیبنده نظام اسلامی نیست.

  توصیه می شود؛ با پایان یافتن هیاهوی انتخاباتی، کاندیداهای محترم اندکی تأمل و تفکر کنند که سخنان و رفتار آنها، چه اثراتی بر آبروی نظام اسلامی گذاشت؟ آنان که با شدت و حرارت، در میتینگ انتخاباتی از قاتلان فرزندان این ملت (منافقین)، دلجویی کردند و یا رقیب را – که البته نظام اسلامی را- به خشونت گرایی و ترجیح اعدام و زندان، متهم کردند، پس از انتخابات با چه رویی در چهره والدین، فرزندان و همسران شهدا نگاه می کنند؟ آیا فکر نکردند که برای هم‌آوردی با رقیب، تبر بر ریشه همان درختی که خود از آن بالا رفته و بر شاخه آن نشسته اند، زدند؟

  در هر صورت به نظر می رسد که انتخابات اخیر نشان داد؛ ساماندهی فوری و عاجل آشفته بازار تبلیغات انتخاباتی و رسیدگی جامع به تخلفات آن، عزم فردی، اجتماعی و حکومتی نیاز دارد که در آینده به ابعاد آن خواهیم پرداخت.

  در پایان باید این نکته را بارها و بارها تذکر داد که؛ « از پس واقعه، فردایی هست!!»

  علی جعفری

  مطالب پیشنهادی :

  درباره نویسنده

  4574 مطلب نوشته است .

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  تمام حقوق این سایت برای © 2018 pishva |خبر پیشوا. محفوظ است.