• خبر پیشوا مطالب داغ نتایج آزمون حوادث کاریابی

 • یادداشت/ رابطه تغییر مدیران با مطالبات مردم

  یادداشت/ رابطه تغییر مدیران با مطالبات مردم

  یادداشت/ رابطه تغییر مدیران با مطالبات مردم

  در هفته های اخیر شاهد تغییرات اساسی در سطح مدیران شهرستان پیشوا بودیم که ممکن است این روند تا چند ماه آینده نیز ادامه داشته باشد.

  به گزارش پایگاه خبری پیشوا؛ علی جعفری فعال سیاسی در یادداشتی نوشت: در دو سه هفته اخیر همزمان با تغییر دولت و کابینه، شاهد تغییر گسترده مدیران و مسئولین در شهرستان پیشوا بودیم. اگرچه تقارن بعضی از این تغییرها، اتفاقی و بی ارتباط با ایام شروع به کار دولت دوازدهم بوده است، اما همزمانی آنها، جالب توجه است.

  از نیمه مردادماه تا کنون، امام جمعه، رئیس و اعضاء شورای شهر، شهردار، مدیر کمیته امداد و فرمانده سپاه شهرستان پیشوا، تودیع و معارفه شده اند و این احتمال وجود دارد که با مشخص شدن وزرای جدید، این روند تا پایان سال جاری در سطح ادارات دولتی همچنان ادامه یابد.

  به نظر می رسد؛ نظام تغییر و تحول در مدیریت، حایز فرصت ها و چالش هایی است که از زوایای مختلف، قابل بررسی و توجه است که در این مجال نمی گنجد. اما از زاویه دید مردم، هر تغییر و تحول در سطح مدیران، بویژه مدیران شهرستانی که مستقیماً و بدون واسطه با مردم سروکار و ارتباط دارند، مهم و امیدبخش ارزیابی می شود.

  امام جمعه جدید پیشوا که در آستانه ۲۱ سالگی تأسیس بنیان نمازجمعه در این شهرستان، معرفی شد، در اولین سخنان خود، به نکته مهمی اشاره داشت، که نباید از کنار آن به آسانی گذشت. موضوعی که از نگاه جامعه شناسی و سیاسی، یکی از نیازهای ضروری برای رشد و پیشرفت شهرستان پیشوا تلقی می شود.

  حجت الاسلام والمسلمین باقری در جمع خبرنگاران شرق استان تهران به مناسبت روز خبرنگار اظهار داشت: «این که پیشوا در بحث امکانات و اعتبارات دچار نقصان و عقب افتاده است، برمی گردد به عدم مطالبه گری و پرسشگری مردم که رسانه ها در ایجاد، تقویت و نهادینه کردن این حالت میان مردم نقشی مهم و بسزا دارند.»

  این گفته را باید به فال نیک گرفت. چراکه اگر همین نگاه تقویت شود، در دمیدن روح امید در مردم و نهادینه سازی شهروندمحوری و پاسخگو شدن مسئولین، بسیار منشاء اثر است، ضمن اینکه مسایل جاری و آینده شهرستان نیز در همین چارچوب، قابلیت بیشتری برای پیگیری و اجرا پیدا می کند.

  تا کنون مدیران بسیاری آمده و رفته اند، اما روندها و خط مشی ها، به سختی تغییر کرده است و همین موضوع، موجب تداوم رکود و ضعف های گذشته می شود. سوال اینجاست که؛ چرا در جامعه ما، تغییر مدیران کمتر منشاء تحول در رویکرد و ارتقاء سازمان می شود؟ به نظر می رسد، پاسخ مناسب را باید در همان نکته پیش گفته جستجو کرد؛ «عدم مطالبه مردم»!

  عدم مطالبه مردم از مسئولین برای تحقق وعده ها و برنامه ها و انفعال و بی تفاوتی شهروندان، موجب می شود که تغییر مدیران، تغییر رویکردها و در نتیجه، تحول و ارتقاء سازمان‌ها و مهمتر از آن؛ رشد و توسعه را با خود به ارمغان نیاورد. موضوعی که برخی به اشتباه، صرفاً آنرا ناشی از ضعف ساختار اداری و مدیریتی می دانند. در حالیکه علت اصلی؛ برقرار نشدن رابطه تغییر مدیران با مطالبه شهروندان است.

  به نظر می رسد؛ الگوی «شهروندان مطالبه گر؛ مدیران پاسخگو»، به طور جدی و بیش از گذشته برای امروز جامعه ما کاربرد دارد.

  علی جعفری

  مطالب پیشنهادی :

  درباره نویسنده

  4573 مطلب نوشته است .

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  تمام حقوق این سایت برای © 2018 pishva |خبر پیشوا. محفوظ است.