• خبر پیشوا مطالب داغ نتایج آزمون حوادث کاریابی

 • یادداشت/ فرهنگ سازی با اعتدال، ایجاد نظم با اقتدار

  یادداشت/ فرهنگ سازی با اعتدال، ایجاد نظم با اقتدار

  یادداشت/ فرهنگ سازی با اعتدال، ایجاد نظم با اقتدار

  به گزارش پایگاه خبری پیشوا؛ علی جعفری نوشت: دوباره دهه اول محرم شد و حرف و حدیث ها حول آسیب های عزاداری و رفتارهای هنجارشکنانه نظیر قمه زنی بالا گرفت، بی آنکه برای یک بار هم که شده، نتایج اقدامات سال های گذشته را به ارزیابی و محاسبه بنشینیم.

  همه ساله این وضعیت با ابعاد گسترده تر تکرار می شود و دریغ از یک سیاست مناسب و تصمیم اساسی که اجرای آن برای سال آینده، از همین حالا شروع شود.

  اگر بپذیریم که پدیده قمه زنی، منشأ فرهنگی دارد، نوع برخوردها با آن نیز باید از جنس فرهنگی و نرم افزاری باشد. برخورد سلبی آنجا کاربرد دارد که اولا؛ اعتبار اقدامات فرهنگی به پایان برسد و ثانیا؛ در این زمینه خلا و کمبود وجود داشته باشد. به نظر می رسد، گزینه دوم صادق است.

  جالب است که عده ای هم بدون اینکه برای خود وظیفه و نقشی در فرهنگ سازی و روشنگری، تعریف کنند، نهادهای مسئول را در مقابل مردم قرار می دهند، نه در کنار مردم! مثل این است که مردم تماشاچی هستند، عده ای در وسط معرکه اند و دستگاههای مسئول هم در این میانه سرگردان! در حالیکه مردم و نهادهای مسئول، در یک طرف قضیه و عده ای هنجارشکن در طرف دیگرند. این همان رفتار منافقانه برخی است که بر آسیاب این مناقشه، آب می ریزند و از نتایج آن، سرخوش می شوند.

  ریشه کنی امر نامطلوب در حوزه مسایل اجتماعی و فرهنگی که بعضا برای آن جرم نیز تعریف شده است، یک شبه و دفعی نیست، بلکه بلندمدت، چندوجهی و ظریف است. باید اقدامات را در سطوح کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت، طراحی و برنامه ریزی کرد.

  در کوتاه مدت، فقط اقدامات جزیی و سلبی، امکان پذیر است، نه ریشه ای، که البته برای ایجاد نظم و امنیت ضروریست.

  از آنچه گفته شد، برمی آید که امسال نیز با تمهیداتی که اندیشیده شده، توقع ریشه کنی قمه زنی و امثال آن، دور از انتظار است و همین مقدار که در ملا عام شاهد رواج قمه زنی نباشیم، کافیست. حداقل می توانیم پس از عاشورا ادعا کنیم که رویکردمان مثبت بوده است.

  البته مسلم است برخورد مقتدرانه با آنان که با توجیه و اصرار و لجبازی، قوانین و هنجارها را نادیده گرفته و بر رفتار غیرقانونی خویش سرسخت شده اند، لازم و برای حفظ امنیت و نظم، تعارف پذیر نیست.

  راه کارهای میان و بلندمدت را باید از همین حالا شروع کرد. البته باید این اصل را پذیرفت که رواج ناهنجاری فرهنگی، ارتباط مستقیم و درهم تنیده ای با عدم توسعه یافتگی و رشد اقتصادی منطقه دارد.

  مطالب پیشنهادی :

  درباره نویسنده

  4574 مطلب نوشته است .

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  تمام حقوق این سایت برای © 2018 pishva |خبر پیشوا. محفوظ است.