• خبر پیشوا مطالب داغ نتایج آزمون حوادث کاریابی

 • یادداشت/ شهردار جدید پیشوا بخواند

  یادداشت/ شهردار جدید پیشوا بخواند

  یادداشت/ شهردار جدید پیشوا بخواند

  به گزارش پایگاه خبری پیشوا؛ مهدی مقاری در یادداشتی نوشت: مردم فهیم پیشوا، همچون دیگر نقاط میهن اسلامی در ۲۹ اردیبهشت ماه سالجاری با تدبیر خود، حماسه ای بزرگ آفریده و منتخبانی را رهسپار مظهر و نماد دموکراسی مردم سالارانه دینی یعنی شورای اسلامی این شهر نمودند که اینان نیز با دریافت پیام مردم، اصل و همت خود را بر تغییر و تحول در عرصه مدیریت شهری نهاده و در یک پروسه طولانی و البته کارشناسانه، آگاهانه و محققانه، رأی به سپردن سکان هدایت شهرداری و نشستن فردی بر مسند صدرات آن دادند که با کوله باری از تجربه، تخصص و تعهد، مجری مصوباتشان گردد و با دانسته های علمی خویش، نگین سبز استان را برقله ای رفیع قرار دهد که حکمت امیری، همان فرد مورد اعتماد شورای پیشوا است.

  با انتخاب امیری به عنوان شهردار پیشوا، موجی از امید و نشاط بر پیشوا غالب شد، روحیه ای مضاعف میان تحصیلکرده ها، موثرین و نخبگان شهر حاکم گردید، کالبد پیشوا، جانی تازه گرفت و بارقه های امید بارور گشت و اینک همگان امیدوار و چشم انتظارند تا وی بتواند پاسخ این اعتماد مردم و شورا را بدهد و با بکارگیری تجربه و دانش خود و اعتماد به جوانان و بهره گیری از نیرو و پتانسیل بالقوه آنان، پیشوا را از شرایط فعلی که در آن گرفتار آمده، نجات دهد.

  پیشوا، شهری با قدمت بیش از هشت هزار سال در مسیر جاده ابریشم و با یافته های فراوان کاوش یافته، نقشی بی بدیل در شکل گیری مبارزات مردم علیه ریشه کنی طواغیت داشته و اکنون محق دریافت خدمات از حکومت اسلامی است نه مستحق، پیشوا، دارای حق است و نه دارای استحقاق خدمت، بلکه بایستی همت گمارد و عقب ماندگی های پیش و پس از انقلاب اسلامی را جبران نمود.

  پیشوا، مدفن فرزند بدون واسطه امام کاظم(ع) و برادر تنی امام رضا(ع) است؛ مگر مقام معظم رهبری در خرداد ۸۲ در سفر به ورامین نفرمودند: «شکل گیری ورامین به برکت همین امامزاده (حضرت جعفربن موسی الکاظم(ع) است؟» پس چه شد و قدر این امامزاده چگونه ادا شد و تکریم مجاورانش به کجا انجامید؟ از امامزادگان اسحاق(ع) و موسی(ع) که در محله کهنک مدفونند، میگذریم که وضعیت ایده آلی ندارند.

  پیشوا، موطن مردان و زنان آزاداندیش و نیک سیرتی است که در راه اعتلای کلمه الله از جان شیرین خود گذشته اند که مصداق این ادعا، تقدیم شهیدان، جانبازان، آزادگان و مجاهدان پرشماری است که در برهه های مختلف تاریخ، خود را فدای استقرار و استحکام نهضت اسلامی نموده اند.

  پیشوا، دروازه ورود به کویر مرکزی کشور است و با طبیعتی متنوع می تواند به محلی مورد توجه گردشگران و با استفاده از ظرفیت های هویدا و پنهانش تبدیل شود که متأسفانه برخی از آثار کهن آن، همچون بخش هایی از تپه سفالین به دلیل بی توجهی های مدیران، ازبین رفته اند؛ اما تبدیل بخش هایی از پیشوا به سایت پلان های موزه ای با توجه به وجود گورستان های عمومی، تپه های متفاوت تاریخی، قلعه ایرج، بازار سنتی، آب انبار ومواردی دیگر، امری است که در سایه تدبر و تعقل، شدنی است.

  کاهش درآمدهای شهرداری پیشوا درپی حاکم شدن رکود بر بازار و اقتصاد، همچون دیگرنقاط کشور، پدیده ای است که این نهاد خدمات رسان را با مشکلات عدیده جدی مواجه ساخته و ضرورت توجه به درآمدهای پایدار، صرفه جویی در هزینه کرد و انجام بهنگام اعتبارات در مسیر قانونی و بجای خود و دل نبستن به اعتبارات دولتی از قبیل ارقام ارزش افزوده که به تدبر دولت تدبیر و امید، به این اصل مهم قانونی، یعنی هزینه کرد مالیات دریافتی در محل دریافت آن، جامه عمل پوشانده شد و درآمدهای ساخت و ساز و جرایم آن که نوعی فروش شهر برای گذران امروز و فرار از وضعیت موجود است، می تواند راهگشا باشد که امید می رود با بهره از خرد جمعی وبه کار گماردن راهکارهای پیاده سازی سیاست های مردم مآبانه و بهره از توان شهروندان و ایجاد شهرداری شفاف و قانونمدار، این اقدامات روی کاغذ را، به سرعت، عملیاتی و اجرایی نمود و بیم آن می رود که در صورت عملیاتی ننمودن آن سیاست های گفته شده، متأسفانه، پیشوا و مدیریت شهری آن در عمل به وعده ها مبنی برساخت شهری آباد، مستقل و آزاد موفق نگردند.

  اداره کردن شهری که رو به جلو و در حال توسعه و دارای پیشینه ای ممتاز است؛ بی شک نیازمند عزمی جهادی و پویا و همتی رفیع است که در سایه تفاهم و مشارکت همه اضلاع دنیای سیاست در آن و با همپوشانی بازیگران عرصه سیاسی اش، توفیق را پیش پای مدیریت شهری و رونق را در همه ابعاد پیشوا خواهیم دید.

  دوران مدیریت کوتاه مدت سرپرست ها همیشه دوره گذار است و اینان نقش دولت موقت را بازی می کنند و با سنجیدن رفتار گذشتگان و با خواندن دست مدیران بعدی، سعی در ارائه برنامه ای مدون و فوری و اجرای زودهنگام آن می نمایند و آنهایی در این فضا موفق ترند که با درک عمیق نسبت به جایگاه خود، خود را جاودان و مانا جلوه دهند که البته رموزی هم دارد و نبایستی در این مسیر از کنار اعتبارات دولتی به راحتی گذر کرد.

  مردم پیشوا به خوبی به جایگاه و موقعیت سرپرستی در مدیریت شهری واقفند و امیدوارند که اقدامات رأس هرم این جایگاه، تسهیل کننده و تسریع کننده برنامه های شورای اسلامی شهر و شهردار منتخب ایشان باشد و حداقل ریل گذار توسعه باشد؛ نه ویرانگر اعتبار و بودجه و اعمال سلیقه و کانالیزه کردن مدیر بعدی و التزام ساختن برای وی که مجبور به ادامه این روند باشد و وی را از پرداختن به امور زیر سازانه برحذر دارد.

  شهردارمنتخب! مردم پیشوا از نداشتن پایانه صادراتی محصولات زراعی و دامی خود علیرغم نزدیکی به خط راه آهن سراسری و جاده ترانزیت تهران-مشهد، رنج می برند و این در حالی است که با ۱۴ هزار هکتار زمین مزروعی و اینکه یک هشتم گلخانه های کشور را در خود جای داده است و سالانه افزون بر ۷۵۰ هزار تن محصولات زراعی تولید می کنند. شهرک صنعتی ۱۳۰۰ هکتاری پیشوا می تواند مکانی مناسب برای احداث صنایع تبدیلی و رونق بخش کشاورزی منطقه باشد.

  شهردار منتخب! پیشوا در بن بستی گرفتار آمده و اتصال به جاده ایوانکی، رسیدن به جاده قم- گرمسار و همچنین ایجاد راه های مواصلاتی دیگر در این مسیر راهگشاست که وجود حدود ۱۷ هزار دانشجو در چهار واحد دانشگاهی آن، علاوه برجمعیت ساکن پیشوا، نیازمند توسعه سیستم های حمل و نقل نوین است.

  شهردار منتخب! مردم پیشواحتی یک تخت بیمارستانی ندارند و درمانگاه نیروی انتظامی که به یغما رفته و بیمارستان دانشگاه آزاد هم نتیجه ای نداده اند.

  شهردار منتخب! حق مردم پیشوا از سد ماملو، رود جاجرود و پساب تصفیه فاضلاب جنوب تهران به کجا انجامید؟

  شهردار منتخب! احداث موزه ای متشکل از آثاری که در همین شهر و منطقه کشف شده اند در دالان های تاریک ادارات مرتبط گیر افتاده است.

  شهردار منتخب! وجود پرشمار اتباع بیگانه و مهمانان ناخونده از کشور افغانستان، امان مردم را بریده و آنها را با چالش‌های جدی مواجه ساخته است.

  شهردار منتخب! سهم عوارض آلایندگی مردم پیشوا از نیروگاه سیکل ترکیبی دماوند و شهرک های صنعتی شرق استان تهران و غرب استان سمنان را چه شهرهایی دریافته اند و حق پیشوا پایمال شده است؟

  شهردارمنتخب! پیشوا بدون داشتن حتی یک صندلی تئاتر، سینما، فرهنگسرا و ورزشگاه در خط مقدم مبارزه با ناهنجاری ها قرار دارد و از این رو شایسته توجه است، هرچند روند لاک پشت وار ساخت بزرگترین استخر دوقلوی استان تهران توسط شهرداری پیشوا در حاشیه بلوار خلیج فارس می تواند در افزایش سرانه ورزشی شهر نقش بسزایی داشته باشد.

  البته برخی از موارد یادشده در این جریده در ید قدرت شهردار و شورای اسلامی شهر نیست؛ اما اینان نقشی محلل داشته و می توانند در اجرای طرح های خود، با لحاظ کردن این موضوعات و پیگیری های مصرانه خود به عنوان نمایندگان مستقیم مردم، گره هایی از زندگی ساکنان پیشوا و مرتبطان آنها باز کنند.

  نگارنده امیدوار است دکتر حکمت امیری، شهردار منتخب پیشوا با نگاه به این جملات و عبارات دغدغه مند که گوشه ای از مشکلات و سخنی از ده ها و بلکه صدها سخنان مردم است، توان و دانش خود را در صیانت از آرای به صندوق ریخته شده مردم در ۲۹  اردیبهشت به کارگرفته و در انجام رسالت قانونی و مکتبی خویش موفق باشد.ان شاءالله

  مهدی مقاری

  مطالب پیشنهادی :

  درباره نویسنده

  4574 مطلب نوشته است .

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  تمام حقوق این سایت برای © 2018 pishva |خبر پیشوا. محفوظ است.