• خبر پیشوا مطالب داغ نتایج آزمون حوادث کاریابی

 • سخنان بی پرده سرپرست اوقاف؛ از اختلاف با موقوفه شیخ جنید تا احترام به ام الشهدا جنیدی

  سخنان بی پرده سرپرست اوقاف؛ از اختلاف با موقوفه شیخ جنید تا احترام به ام الشهدا جنیدی

  سخنان بی پرده سرپرست اوقاف؛ از اختلاف با موقوفه شیخ جنید تا احترام به ام الشهدا جنیدی

  رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان پیشوا به مناسبت هفته وقف، با خبرنگاران به گفتگو نشست.

  به گزارش پایگاه خبری پیشوا؛ حجت الاسلام و المسلمین رضا گوهری در این نشست که روز گذشته در محل اداره اوقاف پیشوا برگزار شد، با اشاره به اینکه وقف موضوعی است که نام واقف را جاویدان می کند، اظهار داشت: در این شهرستان افراد بزرگی را داریم که موقوفاتی را به نام نیک خود بر جای گذاشته اند و خاصیت وقف آن است که انسان را با اعمال نیک ماندگار می کند.

  وی گفت: شهرستان پیشوا شامل ۸۰ موقوفه است که این ۸۰ موقوفه، متصرف و غیرمتصرف را در برمی گیرد و نیات آن هم اقامه عزای سیدالشهدا(ع) و اجرای تعزیه است.

  گوهری افزود: غیر از موقوفاتی که در پیشوا وجود دارند و درآمد بسیار کمی از آنها حاصل می شود، موقوفه شیخ جنید حدود دو سوم عرصه پلاک پیشوا را در برمی گیرد و تمام پلاک ۱۱۳ ثبتی را نیز شامل می شود.

  رئیس اداره اوقاف پیشوا بیان کرد: در شهرستان پیشوا هفت امامزاده مکرم به نام های امام زاده عبدالله جلیل آباد، امام زاده ابراهیم و امام زاده طارند، امام زاده گان اسحاق موسی کهنک، امام زاده دو تن زواره بید و امام زاده یوسف رضا وجود دارد که شاخص آنها امام زاده جعفربن موسی الکاظم(ع) است و برابر قانون اداره این اماکن متبرکه و بقاع با اداره اوقاف است.

  وی با اشاره به اینکه در سال جدید هیچ بودجه دولتی به مساجد، حسینیه ها و بقاع متبرکه شهرستان پیشوا تعلق نگرفته است، گفت: ما با یاری خیرین و معتمدین محلی اقداماتی را برای اماکن متبرکه به انجام رسانده ایم که یکی از این اقدامات، هزینه ۳۰۰ میلیون تومانی در امامزاده عبدالله جلیل آباد است که شامل؛ تجهیز، تهیه منزل خادم امامزاده، هم سطح سازی عبور و مرور زائرین و تعمیر درب های بقعه بوده است.

  حجت الاسلام والمسلمین گوهری بیان کرد: در مورد امامزاده یوسف رضا نیز علیرغم اینکه درآمد مناسبی وجود ندارد، از ابتدای سال تا کنون، ۷۰ میلیون تومان برای این بقعه هزینه شده است و با اعتبار تخصیص یافته از سوی این اداره، قرار است شبستان این امامزاده احداث شود.

  رئیس اداره اوقاف پیشوا هزینه آئینه کاری بقعه امام زاده گان اسحاق و موسی در کهنک را ۲۰۰ میلیون اعلام کرد و گفت: برای امامزاده طارند نیز برای احداث سرویس بهداشتی از سوی اداره کل اعتباری تخصیص داده خواهد شد که این عملیات در حال انجام است.

  سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه پیشوا: در ۲ سال اخیر هیچ بودجه دولتی تخصیص پیدا نکرده است در صورتی که این شهر یک شهر تازه تاسیس است و بایستی طبق قانون بودجه به این اداره تعلق بگیرد که نگرفته است.

  حجت الاسلام والمسلمین گوهری درباره بازسازی گنبد فیروزه ای امامزاده جعفر نیز بیان کرد: در سه سال پیش طبق قراردادی که میان دفتر موقوفات شیخ جنید و مدیر آستانه با اداره میراث فرهنگی شهرستان منعقد شد، مقرر گردید در قبال سکونت و استفاده اداره میراث از فضای حرم مطهر، متعهد شوند در اسرع وقت به وضعیت گنبد رسیدگی و برای مرمت و بازسازی آن اعتباری تخصیص داده و اجرا نمایند، اما متاسفانه در این سه سال هیچ اقدامی از سوی اداره میراث فرهنگی انجام نشده و اساساً از اسفند ۹۴ که هیئت امناء آستانه داربستی را بر گنبد شریف آن حضرت نصب کردند، تا اسفند ۹۵، هم هیچ اقدامی از سوی هیچ نهادی انجام نشد.

  وی ادامه داد: با پیگیری های اداره اوقاف و مدیر جدید آستانه و شخص مدیرکل اوقاف استان تهران، بالاخره بنا بر این شد تا کاشی های گنبد که بر اساس نظر مهندس و پیمانکار میراث فرهنگی دیگر قابل مرمت نبود، بطور کلی برداشته شود تا در سال ۹۶ با تخصیص اعتبار از اوقاف و میراث فرهنگی، بصورت مشترک بازسازی کاشی گنبد انجام شود اما تا مرداد ۹۶ هم این اتفاق نیفتاد تا اینکه اداره کل اوقاف استان تهران خود وارد عمل شده و با تخصیص اعتبار لازم کار را شروع کرد.

  رئیس اداره اوقاف پیشوا تصریح کرد: در تمامی این چند ماه و در جریان ساخت سازه فلزی بر اساس نظر مهندسان اداره فنی اداره کل اوقاف تهران، همه چیز واضح و روشن بود. حال اینکه بعد از این همه پیشرفت کار و شروع کاشی کاری، چرا اداره میراث فرهنگی ناگهان حرف از جلوگیری از روند کار می‌زند، عجیب است.

  وی در مورد سازه فلزی برای گنبد و اشکالات وارده گفت: اولاً کاشی هایی که بنا به نظر اداره میراث فرهنگی جمع آوری شد، میراثی نبوده و مربوط به حدود ۱۵ سال گذشته است. آنچه که میراثی و با ارزش است، لایه زیرین آن است که متاسفانه در سال های گذشته حدود ۸۰ سانت نخاله و مصالح نامرغوب بر روی آن انباشته شده بود و همین موضوع، عامل تخریب کاشی شده بود. اما سازه فلزی به کار رفته در تمامی گنبدهای جدید نه تنها هیچ ایراد فنی ندارد، بلکه هم اکنون جهت گنبد حضرت اباعبدالله الحسین(ع) که در کرمان در حال ساخت است، از همین سازه فلزی استفاده شده است و این سازه کاملا جدا از پوشش زیرین است و موجب حفاظت از هرگونه نم و رطوبت به آن می شود.

  گوهری اظهار داشت: در سفر استاندار تهران و در حضور مدیرکل میراث فرهنگی، قرار شد برای هماهنگی و رفع سوء تفاهم، جلسه ای مابین دو اداره و مهندسان آنها برگزار شود که متاسفانه مهندسان و مسئولان اداره میراث فرهنگی در جلسه حضور پیدا نکردند.

  وی گفت: با توجه به شروع فصل بارندگی و احتمال خسارت به پوشش زیرین، کار گنبد با تامین اعتبار لازم و خریداری بهترین ومرغوبترین کاشی در کشور یعنی کاشی آستان قدس در حال انجام است و در هیچ حالتی سعی شده که کار تعطیل و متوقف نشود. در ضمن علاوه بر کاشی های خود گنبد، اکنون ساق گنبد که حاوی آیات قرآن است به علت بار سنگین از مصالح بیش از حد، بسیار وضع وخیم تری از خود کاشی ها دارد که ان شاء الله بلافاصله بعد از اتمام کاشی، ساق گنبد هم بازسازی خواهد شد.

  رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان پیشوا در مورد اختلاف اخیر بین موقوفه شیخ جنید و اداره اوقاف، ضمن قرائت بندهایی از قانون، که طی آن اداره اماکن مذهبی با اداره اوقاف است، تصریح کرد: اداره اوقاف طبق قانون ناظر بر موقوفات عام و خاص است و باید در راستای اجرای نیت واقف، بر عملکرد متولیان به عنوان امین موقوفه نظارت کند و متولیان هم باید هر سال، مفاصاحساب ارایه دهند و به اداره اوقاف نیز جوابگو باشند و اینکه چطور و چه میزان منطبق بر نیت واقف عمل کرده اند، تشخیصش بر عهده اداره اوقاف است.

  حجت الاسلام گوهری ادامه داد: طبق نظر کارشناسی اداره تحقیق اداره کل اوقاف استان تهران که نظریه حقوقی در مورد عملکرد متولیان موقوفه شیخ جنید ارائه کرده و در حال رسیدگی در دادگاه است، سوال اساسی این است که چطور متولیان موقوفه برای شش دانگ امامزاده سند عرصه و اعیان گرفته اند؟! چطور قبور را بدون عمل به وقف نامه، به فروش می رسانند؟

  وی تصریح کرد: متولیان موقوفه که خود را طبق همان سند ششدانگ مالک عرصه و اعیان امامزاده می دانند و درآمدهای حاصل از فروش قبور و مراسم ترحیم را به امامزاده نمی دهند، پس چرا باید بیمه و حقوق کارمندانی که اصلا برای امامزاده کار نمی کنند را مدیر آستانه از محل نذورات ضریح پرداخت کند؟ بر اساس همین ابهامات، ما هم جلوی حقوق و بیمه تعدادی از آنها را گرفتیم که هیچ ارتباط کاری با امامزاده ندارند و منافع کارشان صرف امورات حرم نمی شود و البته آنها هم از مدیر امامزاده در مراجع قضایی شکایت کرده اند و در حال رسیدگی است.

  رئیس اداره اوقاف پیشوا در ادامه بیان داشت: اما نکته دیگر؛ عده ای مرتب اظهار می کنند که ما با سرکار خانم ام الشهدا جنیدی مشکلی داریم، در حالیکه ما به ایشان ارادت داریم. ایشان مادر معنوی ماست ولی حاج خانم جنیدی را با موقوفه اشتباه نگیرید و در موقوفه هزینه نکنید!

  حجت الاسلام والمسلمین گوهری گفت: ما برای حل و فصل این اختلافات جدای از مباحث قضایی، چندین بار با بزرگان شهر و مسئولین جلساتی گذاشته ایم که تا کنون نتیجه نداده است.

  وی تاکید کرد اداره اوقاف هیچ نیتی جز احقاق حقوق امامزاده ندارد و طرح شبهاتی نظیر منافع مادی، هرگز در میان نیست و تمامی نذورات و درآمدهای آستانه مبارکه امامزادگان و موقوفات باید طبق نیت واقف و بر اساس نظر مهندسان فنی و فرهنگی در امور عمرانی و فرهنگی صرف شود و طبق موازین شرعی، یک ریال از این نذورات به اداره اوقاف و مسئولین آن نمی رسد و همه صرف اموری مثل بازسازی گنبد، شبستان هاو …  می شود.

  رئیس اداره اوقاف پیشوا در پایان درباره احداث سرداب حرم مطهر گفت: ان شاءالله با مکاتباتی که با اداره کل اوقاف و اداره کل میراث فرهنگی استان تهران داشته ایم، در آینده ای نزدیک سرداب مقدس را احیا خواهیم کرد و این بستگی به همکاری مسئولان مرتبط دارد.

  مطالب پیشنهادی :

  درباره نویسنده

  4574 مطلب نوشته است .

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  تمام حقوق این سایت برای © 2018 pishva |خبر پیشوا. محفوظ است.