• خبر پیشوا مطالب داغ نتایج آزمون حوادث کاریابی

 • یادداشت/ شورای شهر گزارش دوره‌ای از عملکرد خود ارائه کند!

  یادداشت/ شورای شهر گزارش دوره‌ای از عملکرد خود ارائه کند!

  یادداشت/ شورای شهر گزارش دوره‌ای از عملکرد خود ارائه کند!

  به گزارش پایگاه خبری پیشوا؛ محمدجواد کریمی جعفری نوشت: شوراهای شهر تنها نهاد دموکراتیک در حوزه‌های شهری و محلی است. اعضای شورای شهر، افرادی اند که با حداقل محدودیت‌های سنی، تحصیلی، سیاسی و حتی مذهبی نسبت به دیگر نهادهای دموکراتیکِ کشور (مجلس و ریاست جمهوری) به این نهاد راه می‌یابند.

  نمایندگان مردم در شوراها، با رأی مستقیم و در سطوح محلی انتخاب می‌شوند؛ اما در عین حال، بیشترین اختیاراتِ نظارتی و تصمیم‌سازانه را در محدودۀ مسائل و نهاد‌های شهر دارند. اختیارات نظارتی و تصمیم‌سازانه این نهاد شامل کلیه مسائل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی و مواردی از این دست است. در واقع، شورای شهر، تریبون بی‌واسطۀ شهروندانِ یک شهر است.

  این حد از اختیارات و پایگاه مردمی که در مورد شورای شهر اشاره شد، در عین حال زایندۀ نوعی مسئولیت است. مسئولیتی که می‌بایست به سنگینی اختیارات این نهاد باشد تا تعدیل قدرت در مورد آن تحقق یابد و مهمتر از آن، وثیقه و تضمینی برای تأمین کارکردها و وظایف این نهاد باشد. همچنین، از دلِ مفهوم مسئولیت، مفهوم دیگری به نام پاسخگویی متولد می‌شود. پاسخگویی، مقوله‌ای است که به عنوانِ یکی از ویژگی‌های حکمرانی مدرن شناخته می‌شود و اتفاقاً در مورد نهاد‌های دموکراتیک ضرورت بیشتری دارد.

  پاسخگویی در مورد مجموه‌ای مانند شورای شهر صرفاً به این معنا نیست که عده‌ای خواص و سرشناسِ محلات، در پستوی امارت‌های خود و پشت درهای بسته با سبیل‌های چرب با اعضای شورا به گفت و گو بنشینند و خواست‌ها، مطالبات و مسائل گروهی و طبقاتی خویش را حل و فصل کنند. بلکه، پاسخگویی مفهوم و امری سیاسی و عمومی است و خودِ شورای شهر می‌بایست به عنوان موتور محرکِ پاسخگویی در شهر عمل کند. درواقع، شورای شهر باید به مکانیزم‌های عملیاتی پاسخگویی تن در دهد و در عین حال فرهنگ پاسخگویی را نیز ترویج کند و خود در ابتدای صف پاسخگویی بایستد. این پاسخگویی به معنای نوعی خودابرازی و خودشفاف‌سازی است. خودابرازی و خودشفاف‌سازی‌ای که از طریق تریبون‌ها و درگاه‌های اطلاع‌رسانی و گفت و گو امکانِ تحقق پیدا می‌کند.

  از همین رو، پیشنهاد می‌گردد تا شورای شهر پیشوا در قدم اول سامانه‌ یا شبکه‌ای اجتماعی را ایجاد کند و به طور هفتگی، ماهیانه یا حتی فصل به فصل، گزارش عملکرد خود را مستنداً ارائه نماید.

  شک نیست که خودابرازیِ خودبنیاد و خودخواسته، هزینه و دردسر کم‌تری را برای شورای شهر در امر پاسخگویی در پی خواهد داشت. چراکه سکوتِ نیروهای اجتماعی در فضای عمومی شهر پیشوا بیش از این نخواهد پایید و در صورت عدم تحققِ امرِ پاسخگویی، با جِدیّتی بیشابیش، مطالبۀ خود را دنبال خواهند کرد.

  مطالب پیشنهادی :

  درباره نویسنده

  4574 مطلب نوشته است .

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  تمام حقوق این سایت برای © 2018 pishva |خبر پیشوا. محفوظ است.