• خبر پیشوا مطالب داغ نتایج آزمون حوادث کاریابی

 • یادداشت/ پیشوا نیازمند نگاه جامع و فراشهرستانی است

  یادداشت/ پیشوا نیازمند نگاه جامع و فراشهرستانی است

  یادداشت/ پیشوا نیازمند نگاه جامع و فراشهرستانی است

  هفته گذشته و در چارچوب روند تغییر فرمانداران شهرستانهای استان تهران، طی حکمی از سوی استاندار محترم تهران، فرماندار جدید شهرستان پیشوا معرفی شد و روز گذشته در مراسم ویژه ای از خدمات بهرام ستاری فرماندار پیشین قدردانی و عباس ملکوتی خواه بعنوان فرماندار جدید، معرفی و سکان بالاترین نهاد اجرایی شهرستان مقدس پیشوا را به دست گرفت.

  هاشمی استاندار تهران در حکم ملکوتی خواه، مردم منطقه پیشوا را “ولی نعمتان” و “سرمایه های اصلی نظام جمهوری اسلامی” خوانده بود و در سخنان روز گذشته خود نیز در سالن جلسات فرمانداری پیشوا بر این نکته تأکید کرد که؛ “منطقه پیشوا، مکانی مقدس و بعنوان نقطه شروع انقلاب اسلامی، برای نظام بسیار با ارزش است.”

  فارغ از اینکه این بخش از سخنان مسئول ارشد استان، شاید برای مردم پیشوا کلیشه ای و تکراری باشد و آنرا بارها از زبان بسیاری از مسئولین نظام در اجتماعات مختلف شهرستان شنیده باشند، اما نکته اصلی در سخنان هاشمی، بکاربردن عبارت “بسیار ارزشمند برای نظام” در معرفی شهرستان پیشوا است.

  اینجانب و سایر دلسوزان پیشوایی که دل در گرو شهر و دیار خود دارند، از چندین سال گذشته که پیشوا بعنوان یک بخش زیر مجموعه فرمانداری ورامین اداره می شد، بر این نکته در گفتار و نوشتار، پای می فشردیم که حق این منطقه با شهدا و بزرگان و سابقه درخشانش، فراتر از این است و بسیاری از دوستان و مسئولین که ملاحظات سیاسی در ذهنشان نبود، با این ادعا همراهی می کردند، تا اینکه این خواسته به ادبیات روز منطقه تبدیل شد و در همه مجالس و محافل بر سر زبانها افتاد و در نهایت در واپسین روزهای سال 89 و با نظر مساعد دولت وقت، بخش پیشوا به شهرستان ارتقاء یافت.

  اما از ابتدا هم مقصود این نبود که پیشوا نیز همسان دیگر شهرستانهای استان تهران و در یک حد و اندازه دیده شود و ویژه گی های خاص این منطقه، با این ارتقاء به دست فراموشی سپرده شود و به تعبیری بخواهند دهانمان را ببندند!! هم اکنون به جز معدودی از شهرستانهای استان تهران که دارای منابع و معادن هستند یا موقعیت استراتژیک دارند، مابقی آنقدر مشکل و کمبود اعتبار دارند که برخی آرزو می کنند ای کاش یک بخش توسعه یافته بودند تا یک شهرستان با ضعف های عمده!!  البته بنا نیست همه خدمات دولتهای گذشته را نادیده بگیریم، چراکه سیاست های گذشته با مدیران سابق و توانمندی آنها، همخوانی داشت، اما به کار امروز ما نمی آید.

  فرماندار سابق پیشوا علیرغم برخی از ضعفها که ما به لحاظ حفظ وحدت و انسجام سیاسی شهرستان و اقدامات مثبت ایشان، از بیان جزئیات آن حذر می کردیم و به آنها نمی پرداختیم، تلاش های زیادی برای زیرسازی و تأسیس بنیان های اداری- مالی و ظرفیت سازی برای رشد و توسعه در بخش های مختلف انجام داد، اما با همه اینها نتوانست نگاه خاص و ویژه مسئولان استانی و کشوری را متوجه این منطقه محروم نمایند، فلذا مردم در دو سال گذشته که دوران گذار و تبدیل وضعیت بود، توقع اقدامات خارق العاده و ویژه ای نداشتند.

  اما اکنون در دولت تدبیر و امید قرار داریم و توقع ما نیز “تدبیر صحیح” و “ایجاد امید” به آینده و توسعه شهرستان پیشوا است. لازمه تحقق این اهداف، نگاه جامع فراشهرستانی در یک افق بلند مدت و به فعلیت رساندن ظرفیت های بالقوه این منطقه است. اجرای طرح های خاص و ویژه در سطح ملی در خطه حماسه سازان و پیشگامان انقلاب اسلامی، توقع بی جایی نیست. فراهم آوردن امکانات و زیرساختهای کشاورزی، صنعتی، زیارتی، سیاحتی و … با وجود استعدادهای بالقوه و بالفعل نظیر بارگاه امامزاده جعفربن موسی الکاظم(ع)، قدمت تاریخی، وجود مراکز علمی، شهرک صنعتی، نزدیکی به تهران، ارزان بودن ملک، خاک حاصلخیز، مسیرهای مناسب دسترسی نظیر راه آهن، اتوبان قم- گرمسار، جاده ترانزیت تهران- مشهد و … ، کار دشواری نیست و تنها به نگاه بلند و جامع نگر نیاز دارد.

  این خواسته، دیروز در سخنان استاندار محترم تهران نیز تبلور داشت، بطوریکه ایشان به فرماندار جدید پیشوا توصیه کرد چند اقدام کلی و عملی  را مد نظر داشته باشد:

  1- زمینه سازی برای تعامل با گروههای مختلف سیاسی

  2- ایجاد اتحاد و همدلی برای توسعه و پیشرفت

  3- استفاده از ظرفیت تمامی نخبگان و متخصصان شهرستان

     با شناختی که از منش آقای ملکوتی خواه در دوران تصدی بخشداری پیشوا سراغ داریم، تحقق آنچه که در این مطلب بدان اشاره شد، در سایه توجه ویژه دولت تدبیر و امید، دور از انتظار نخواهد بود.

  علی جعفری

  لینک های مرتبط:

  راهکارهای خدمت رسانی مطلوب در شهرستان پیشوا

  پیشوا در دوره گذار/ نقش نخبگان چیست؟

  مطالب پیشنهادی :

  درباره نویسنده

  4574 مطلب نوشته است .

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  تمام حقوق این سایت برای © 2018 pishva |خبر پیشوا. محفوظ است.